Deneme

Defrag

Bilgisayarlar uzun kullanımlar sonunda yavaşlamaya başlar, bunun oluşmasının nedenlerinden bir tanesi de içindeki bilgilerin üzerlerine başka bilgilerin yazılmasıdır. Yazılan bu bilgiler, Hard diskin değişik köşelerine kayıt edilir. Bilgisayar, ihtiyacı olan veriyi hard diskten çekerken her bir bilginin başka köşelerde ayrı ayrı kayıt edilmiş olmasından dolayı bulmakta zorlanır ve yavaşlamaya başlar. İşte burada devreye Defrag girer. İşleri en iyi performansa geri döndürmek için bu temizleme ve organizasyon işine ihtiyacımız olur. Bu adım bilgisayarınız için küçük ama ondan alacağınız performans için büyük bir adımdır.  

Frag İngilizce’de parça veya bir bütünün geri kalanı anlamındadır. Buradan yola çıkarak De-Frag kelimesini birleştirme anlamında kullanabiliriz. Bu işlemi yerine getirince gereksiz olan programları devreden çıkarıp bilgisayarımızı yormadan çalışmaya devam ettirmiş oluruz.

Tabii ki bu yazımın sebebi oturup size bilgisayarların işletim sistemlerini anlatmak değil. Niyetim bu veri birleştirme konusunu insan hayatına indirgeyerek hem sizlerin hem de kendimin dikkatini çekmek. Klavyem tıklıyor, tam da Yom- Kipur* orucu öncesi. Tesadüf yoktur.

Zihnimizin inanılmaz güçlü olduğunu, anılar ve tecrübelerle dolu olduğunu biliyoruz. Bunların hepsi orada burada öylesine derinlerde kümelenmiş ki zor baş edeceğimiz bir durum oluştuğunda, çok derinlere dalıp bizi içinde olduğumuz çıkmazdan kurtaracak olan o deneyimi arayıp bulma çılgınlığına düşüyoruz. Gündelik hayatta kendimize eklediğimiz anlar sonsuz olduğu için haliyle bazen gerçekten bulmak istediğimiz bir durumu yüzeye çıkarmak bizi bir hayli zorlayabiliyor. Bazı deneyimleri her gün tekrarlamaktan da yorgun düşen kalbimizi takan yok tabii ki. Her şeyi zihnin kontrolüne vermişiz ya bir kere ondan büyüğü yok, o da darma dağınık. Düşünüyorum acaba zaman zaman bahar temizliği havasında Defrag yapsak, bu hatıralara ve tecrübelere bir çeki düzen versek. İçeride bir yerlerde bazı anılar artık geçerliliğini yitirmiş ama hala köşede bir hayli büyük bir yer kaplıyor olabilir. Bazı önemli olduğunu düşündüğümüz anılar ise zamanla yüzeysel anıların altına gizlenmiş olabilirler. Zihin çok fazla datayı süzgeçten geçirirken gereksiz yorgunluklara kapıldığından, bazı zamanlarda gözyaşı, bazı zamanlar da ise öfke ile dışa çekiverecektir. Oysa hayatımızda sessizlik zamanımız olmalı. O zamanı gözümüz gibi korumalı ve düzenle bir şekilde yaşamalıyız. Tam da oruç öncesi bu yazıyı yazmak pek anlamlı oldu.

Oruç tutmak bir nefis terbiyesidir. Her dinin kendine özgü ritüelleri mevcut. Kimimiz bunları uygular, kimimiz es geçeriz. Önemli olan nefsimize zaman ayırıp, onu anlayıp, onunla sohbet edebilmektir. İçimize dönebilmek için kendimize zaman ayırmamız önemli. Bu şekilde sahip olduklarımızı fark edip, şükretmek için de zamanımız olacaktır. Modern dünyada buna nefes almak deniyor. Midfullness yapılması öneriliyor çünkü modern dünya bunlarla çıkış yolunu ışıklandırırken, öte taraftan bizleri de kendi kutumuza hapis ediyor. 7/24 çalışmamız istendiği, çalış-tüket-uyu ve tekrar… Uyandığımızda da ayni çarka devam etmemiz gerektiğini fısıldıyor. Hiç boşluk oluşmasın. Hep koştur, oradan oraya, etkinlikten, yemeklere, toplantılardan, açılışlara… Şehirde hiç birey kaçmasın, yeni mekânlarda illa ki yemek yenilsin, yeni koleksiyondan bir şeyler satın alınsın, markanın son modeli benim olsun… Bu telaşla kendimizi unutup, elimizde akıllı telefonlarla uyuşturulmuş beyinlerimizle, sistemin boşluksuz işlemesine katkıda bulunalım halleri.

Bu gün sosyal medyada takip ettiğim Eda Taşpınar şöyle bir post koymuş:

-İşim var diyerek ona yalan söyledim.

Aslında evet isim vardı; sadece başka insanların iş saydığı şeylerden değildi onlar.

Daha derin nefes almak için doluydum. Beynimdeki gerçek dışı düşünceleri sessizleştirmek için… Hız aşımına uğramış kalp atışlarımı sakinleştirmek için doluydum.

Kendime aslında iyi olduğumu söylemek için…

Bazen işim var dediğimde kastettiğim bunlar işte ve bunlara vakit ayırdığım için özür dilemem gerekmemeli.

Dipnot:

1- Hayatınıza De-Frag işlemini uygularken, anti-virüs programlarınızı kapatmayın. Bazı anti-virüsler küçük zararlı programları göremez bu yüzden sevgi, anlayış ve dostlar her zaman yanınızdadır.

2-  İşlem bittikten sonra “Advanced System Care” programının son sürümünde sisteminize yüklemiş olacaksınız, 5 günde bir bakım onarım yapmaya özen gösterin.

*Yom-Kipur Yahudi dinine göre kefaret günü.

Yazar: Stella Namet Abulafya

1971 İstanbul’da doğdum. Eğitim hayatım öyle çok şatafatlı değil, İstanbul Üniversitesi Dericilik bölümü mezunuyum ve mesleğimi hiç yapmayanlardanım. İşim gereği çok seyahat etmem insan hallerini gözlemlemeye imkân tanıdı, bu da beni yazmaya teşvik etti. Kanserle tanışıp haşir nesir olmamızın kurgusunu yazdığım “PENCERE" ve yola çıkma cesareti gösteren tüm ruhlar anısına yazdığım “3 NOKTA YOLDAN ÇIKANLAR” adlı basılmış iki kitabım mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir