Deneme

Gizemografi

Adımdan mütevellit sıraladığım cümlelerin hepsi gizemdi, yalnızca öznesi belliydi; gâh yüklemi gizliydi, gâh zamanı. Bazen gözyaşlarımı sakladılar, bazen kahkahalarımın tiz çığlıklarını…
Belirli bir süre havada asılı kaldılar ki bir zamanların kopuk uçurtmasıydım, bazen adımlarım kadar kazındılar kâğıtlara… Bazen yorgun duraklarım kadar nokta oldular. Dikenlerin üzerinde dans mı edilir demeden dönüştüler hikâyelere, ben ne isem sabırla ve ruhumdan yadigâr inatla ona dönüştüler.
Bana dönüştüler, ben onlara.
Sahipsiz bir ses dahi değilken üstelik…
Harflerden Kelimelere evrildim. Bazen kelimelerden cümlelere konduramadığım bol noktaydım ve bazen sonsuz üç nokta.
Kâğıtlara mürekkep rengiyle akıttım gözyaşlarımı.
Ben sarmalamaktan vazgeçtiğim zaman gözyaşlarımı kucaklayan cümlelerimdi; bunca kederden bana verilen paydılar…
Kalanlarsa Duru’ya mirasımdır.

Yazar: Gizem Gülşen

Eğitimci bir Anne/Baba nın kızı olarak dünyaya geldim, hep ötekileşen... Onlar ötekileştirmemeyi kanıma işlerken üstelik. On beşimde kanadım kanayalı kalemimin mürekkebi bitmedi... Çoğu zaman insanlara susup kâğıda dert yandım, biraz yaş akıttım. Bazen alaycı martılara bir simit karşılığı sır sattım... Bazen Gizem Gizemdir dedim. Bazen Ütopyanın Piraye’si oldum. Şimdi dünyadaki İz im Duru ya mirasım olsun istiyorum. Yüreğimin kilidi kayıp sandıklarından çıkardığım cümlelerden şiir takımları... Umarım sizlerin hayatına da değebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir