Deneme

Arpa Boyu İnsanlık

Mitolojiye göre Tanrı insanı “Erkek Âdem ve Dişi Lilith” olarak çift yaratmıştır. Tanrı onlara cennette huzur içinde yaşamaları için gerekli imkânları verir.

Lilith Âdem’i, cennet bahçesinin bakımı ile yeteri kadar ilgilenmediği, tembellik ve sorumsuzluk ile itham eder. Böylece ikisi arasında anlaşmazlıklar baş göstermeye başlar.

Lilith “İkimizde topraktan yaratıldık sen benden neden üstünsün?” diye bir tez ortaya atar. Lilith bu tezini evlilik ilişkilerindeki biyolojik pozisyonlarına dayandırır. Uzun süren münakaşa neticesinde artık birlikte yaşamayacaklarına karar veren çift şiddetli geçimsizlik nedeni ile Tanrının huzuruna çıkarlar. Tanrı Âdem ile Lilith’e düşünmeleri ve tekrar görüşmeleri için süre verir. Lilith ayrılmayı kafasına koyduğu için söylendiğinde kovulma nedeni olan kutsal sözleri söyleyerek Tanrının emrine de karşı çıkar. Lilith aniden kendisini Dünya’da Kızıl Deniz taraflarında bulur. Bir mağaraya sığınır. Mağarada cinler ve kralları Şamael yaşamaktadır. Şamael yolda kalmış birine yardım etmek sevaptır hesabı Lilith’i himayesine alır. Bu himayeden yüzlerce cin çocuk sahibi olurlar.

Cennette tek başına sıkılan Âdem, Lilith’in tantanalarını bile özlemiştir. Ayrılık hasretine daha fazla dayanamayan Âdem Tanrının huzuruna çıkar ve Lilith’i geri getirmesi için Tanrıya yalvarır. Tanrı bir kaç meleğe Lilith ile konuşmaları için emir verir. Melekler Lilith’e giderek “Evine dön” çağrısı yapar. Lilith Şamael ile mutlu olduğunu söyleyerek teklifi red eder. Melekler Lilith’in cevabını Âdem’e iletir. Âdem, Lilith’in beklenmedik cevabı karşısında çok şaşırır.

Âdem tekrar Tanrının huzuruna çıkar. Tanrı, Âdem’e melekleri tahsis ederek konuyu kendisinin çözmesini emreder. Âdem, son çare olarak meleklerden gidip Lilith’i tehdit etmelerini ister.

Melekler Lilith’e gidip şayet eve dönmezse cin çocuklarını öldürmekle tehdit eder. Lilith tehditlere boğun eğmez. Melekler ise tehdidi yerine getirir ve Lilith’in yüzlerce çocuğunu öldürür. Lilith çılgına döner ve intikam yeminleri eder.

Cennette tek başına sıkılan Âdem daha fazla dayanamayarak tekrar Tanrının huzuruna çıkar. Tanrı Âdem’in yalnızlığı karşısında Adem uykudayken kaburga kemiklerinden Havva’yı yaratır.

Âdem uykudan uyandığında yanında bir kadın görür ve çok sevinir ve meselenin Lilith değil yalnızlık ve karşı cins meselesi olduğunu anlar. Tabi, Âdem daha sonra Havva yüzünden cennetten kovulacaktır.  

Cinler bir süre sonra Lilith’e Tanrının Âdem’e Havva adında bir kadın yaratığı haberini uçurur. İntikam yeminleri eden Lilith Âdem’in soyundan doğacak bütün çocuklara musallat olacağına dair tekrar ant içer.

Lilith’in şöhreti günümüze kadar gelir. Haksız ve kötü bir şöhret! Bilim ne kadar ilerlerse ilerlesin, bilinçaltımızda hala bin yıllar öncesinden gelen korkuların, inanışların kalıntılarını taşıyoruz. Günümüzde giderek azalmış da olsa en okumuş ve kültürlü geçinen insanların bir kısmı hala yeni doğan çocuklarını Lilith’in intikam yemininden korumak için 40 gün dışarı çıkarmazlar. Evde bebek olduğunu gizlemek için bebek bezlerini gizli gizli çöpe atıp bebeğin yıkanmış elbiselerini kuruması için dışarı asmazlar.

Lilith fevri ve ani kararları yüzünden insanlığın Annesi olma şöhretini Havva’ya kaptırır. Lanet ve kötülük timsali olarak anılıyor. Havva ise insanlığın annesi olarak anılıyor. Oysa ilk önce terk eden Lilith idi, Âdem değil.

Çekip gitmek, dönüp vurmak, hayatın nimetlerini hakça, eşitçe paylaşmaya katlanamamak hala insanlığın baş edemediği en yakıcı sorunlarıdır. Tanrısını bile öldürmeye (Nietsche: Tanrı öldü!) kalkışan, günümüzde yapay zekâ sayesinde uzayın efendisi olmaya hazırlanan insanlık yüzbin yıllardır hala zihnindeki, bedenindeki bu tür sorunların, hastalıkların üstesinden gelebilmiş değil. Mitoloji insanın yaratısı, hatta kendisi olduğuna göre demek ki milyarlarca yıldır insanoğlunun kat ettiği yol sadece bir arpa boyudur.

Yazar: Lokman Aktürk

Mardin Doğumlu. Dicle Üniversitesi Elektrik, Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunudur. Okur-Yazar olarak yaşamına devam etmeye çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir