Deneme

Modern Hayatın Salgın Hastalığı Kronik Yalnızlık

Hayatın keşmekeşi, hepimizi görünürde çok yoğun ve meşgul olarak tanımlamasına rağmen daha fazla para kazanmak için ikili ilişkilerimizden feragat etmek zorunda bırakmaktadır. Tüm bunlar görünürde daha refah bir hayat yaşamayı amaçlasa da aslında insanı derin bir yalnızlığa itmektedir. Oysa insan tek başına yaşayamaz. Belli bir zümre veya bir topluluk içinde daha sağlıklı ve mutlu bir hayat yaşayabiliriz. Bunun sebebi ise hepimizin belli bir noktada paylaşmaya ve anlaşılmaya duyduğumuz ihtiyaçtır.

Yalnızlık hissi kişiyi dört taraftan sarmaya başladığında insan içgüdüsel olarak etrafında daha fazla insan görme ihtiyacı duyar ya da tamamen içe kapanıp psikolojik rahatsızlıklara maruz kalır. Bunu aşmak için de daha fazla sosyalleşmeye çalışır. Aslında daha fazla sosyalleşme ihtiyacı, insanın gerçekten yalnızlık çektiğinin bir göstergesidir.

Yalnızlık Hissi Etrafımızda İnsanlar Olduğu Zaman Bile Oluşabilir

İnsanın yalnız hissetmesi sadece fiziksel olarak etrafında kimsenin olmadığı durumlar değildir. Kalabalık bir ortamda olduğunuzu varsayın. Herkes belli konular üzerinde konuşuyor, tartışıyor fakat siz bir türlü kendinize bir yer bulamıyorsunuz. Konuya ve insanlara odaklayamıyorsunuz. Bariz bir şekilde kalabalıklarda yalnızsınız. İşte bu ve buna benzer durumlar asıl yalnızlık, bireyin iç dünyasındaki yalnızlığı karşımıza çıkarmaktadır.  Sosyal medya ile çok fazla vakit harcayan insanlar da bu durum ile karşı karşıyadır. Birçok arkadaşı olmasına rağmen kişi sosyal hayatta kendisini yalnız hisseder ve sosyal medya üzerinde daha fazla vakit harcamaya başlar. Kısır bir döngü içerisine girdiğinin bile farkına varmayan kişi, zamanla dış dünyadan tamamen soyutlanmış bir duruma gelir. Bu durum bilimsel olarak biyopsikososyal olarak tanımlanan insanın iflas etme durumudur.

İnsanlarla İletişim Kurmak Kolay, Bu İletişimi Derinleştirmek ise Zordur

Yeni insanlarla tanışma isteği, kişinin içerisinde bulunduğu boşluk duygusunu doldurma çabası olarak görülmektedir. Şayet kişi diğer insanlar ile derin ilişkiler kuramazsa bu boşluğu sosyal medyada yeni arkadaşlar edinerek giderebileceğini düşünür.

Sosyal medya sitelerine her giriş yaptığınızda binlerce kişi ile karşılaşabilirsiniz. Fakat bu karşılaşma hepsini gerçekten yakından tanıyorsunuz anlamına gelmez. Zaten bir insan ile sağlıklı ve güçlü bir tanışıklığınız varsa sanal bir paylaşıma ihtiyaç duymazsınız genelde. Bundan dolayı sanal âlemde çok aktif görünen insanların aslında derinlerde çok daha fazla bir yalnızlık hissi yaşadıklarını anlarsınız.

Herkesle İletişim Kurmaya Çalışmak, Yalnız İnsanların Uyuşturucusudur

Her ne kadar yeni ilişkiler kurmak görünürde insanı daha az yalnız gösterse de yeni ilişkiler sizin daha güçlü ilişkiler kurduğunuz anlamına gelmez. Daha fazla sığ ve yüzeysel ilişkiler sizin daha fazla yalnızlık duymanıza sebep olabilir.  Evde ve çok aç bir durumda olduğunuzu düşünün. Bu durumda buzdolabını açar ve önünüze gelen ilk yiyeceği alıp yersiniz. Amacınız sadece o anki açlık duygunuzun bir an önce son bulmasıdır. İşte sığ arkadaşlıklar kurmak da böyle bir durumdur. Sadece vaktinizi yalnız geçirmemek adına arkadaşlıklar kurarsınız ve bu arkadaşlıklar size daha büyük bir yalnızlığa itmekten öteye götürmez.

Derin ilişkiler kişinin insanlar ile olan samimiyetinin artmasına yardımcı olur. Bir insan ile gerçekten derin bir bağ kurduğunuz zaman o kişiye güvenirsiniz. Bu güven sayesinde duygularınızı ve düşüncelerinizi daha rahat bir şekilde paylaşabilirsiniz. Bununla beraber yalnızlık hissiniz de azalmaya başlar. Sığ ve yüzeysel ilişkilerde ise bu durum söz konusu değildir. Etrafınız kalabalık gözükmesine rağmen giderek daha fazla yalnızlığa itilirsiniz. Çünkü gerçek duygu ve düşüncelerinizi paylaşacak bir ortama sahip olamazsınız. Sığ ilişkiler sizi yıpratacağından dolayı da zamanla tek başına kalma hissi sizde daha ağır basmaya başlayacaktır; böylesi bir durum da başka ruhsal sorunların başlangıcı olabilir.

Unutmayın! Sığ ilişkiler kurmak sizi kör bir döngünün içerisine sokmaktan başka hiçbir işe yaramaz.

Yazar: Lokman Aktürk

Mardin Doğumlu. Dicle Üniversitesi Elektrik, Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunudur. Okur-Yazar olarak yaşamına devam etmeye çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir