Kitap Tanıtımı

%99 İçin Feminizm: Bir Manifesto

Farklı akımları, eğilim ve yaklaşımları içinde barındıran, bazı konularda ayrışan ve birleşen feminizm anlayışlarına taze bir soluk: %99 İçin Feminizm. İlhamını kısa süre önce dünyanın çeşitli ülkelerinde patlak veren feminist grev dalgalarından alan Arruzza, Bhattacharya ve Fraser bir konuda çok net: Toplumsal cinsiyet şiddeti farklı biçimler alsa da kapitalist toplumsal ilişkilerin sonucudur ve dolayısıyla bugün feminizm her zamankinden daha fazla antikapitalist bir karaktere bürünmelidir. Tüketiciliği pompalayarak kendine yeni bir pazar yaratan ticari feminizmle de, kariyer basamaklarını o kırılan cam tavanların döküntülerini süpürmeye mahkûm kızkardeşlerimizin omuzlarına basarak tırmanmamızı öğütleyen liberal feminizmle de arasına mesafe koyan; cinselliği ve cinsel kimlikleri düzenleyen değil, özgürleştiren; ırkçılık ve sömürgecilik karşıtı; enternasyonalist, eko-sosyalist bir feminizmin manifestosu bu. Üstelik, bir mücadele aracı olan grevi bürokratlaşmış sendikaların elinden alarak yeniden icat eden ve antikapitalist bütün radikal hareketlerle ittifak kurmayı hedefleyen bir feminizmin. Arruzza, Bhattacharya ve Fraser’ın kürtajdan bakıma, sağlıktan barınmaya, şiddetten cinselliğe kadar pek çok sorunu ele aldığı ve eşzamanlı olarak on dört dilde yayımlanan bu manifesto, kapitalizmin kâr hırsının temelde kadınların sömürüsü üzerine inşa edildiğini gözler önüne sererken, coşkuyla bir çözüm de sunuyor: %99 İçin Feminizm. Dünyanın üstünde bir hayalet dolaşıyor: Feminizmin hayaleti.

CINZIA ARRUZZA, New York’taki New School for Social Research’de felsefe alanında dersler veren yazar, uluslararası kadın grevlerinin ABD ayağını örgütleyen aktivistler arasındadır. Viewpoint Magazine’in editörlerinden olan Arruzza’nın yayımlanmış iki kitabı vardır: Dangerous Liaisons: The Marriages and Divorces of Marxism and Feminism (Merlin Press, 2013) ve A Wolf in the City: Tyranny and the Tyrant in Plato’s Republic (OUP, 2018).

TITHI BHATTACHARYA, Purdue Üniversitesi’nin Küresel Çalışmalar bölümünün yöneticisi olan yazar, uluslararası kadın grevlerinin ABD ayağını örgütleyen aktivistler arasındadır. International Socialist Review’un editörlerinden olan Bhattacharya’nın The Sentinels of Culture: Class, Education, and the Colonial Intellectual in Bengal (OUP, 2005) başlıklı bir kitabı vardır. Ayrıca Mapping Social Reproduction Theory (Pluto Press, 2017) derlemesinin editörüdür.

NANCY FRASER, New York’taki New School for Social Research’de felsefe ve siyaset alanlarında dersler veren yazar, uluslararası kadın grevlerinin ABD ayağını örgütleyen aktivistler arasındadır. Alanında sayısız yazıya ve pek çok kitaba imza atan Fraser’ın eserlerinden bazıları şunlardır: Redistribution or Recognition? (Axel Honneth ile birlikte; Verso, 2003), Adding Insult to Injury (Verso, 2008), Fortunes of Feminism: From State-Managed Capitalism to Neoliberal Crisis (Verso, 2013).

%99 İÇİN FEMİNİZM: BİR MANİFESTO

Yazarlar: Cinzia Arruzza, Tithi Bhattacharya, Nancy Fraser

Dizi: Kadın Kitaplığı / Manifesto

Özgün Adı: Feminism for the 99%. A Manifesto

Türkçesi: Utku Özmakas

Genel Yayın Yönetmeni: İrfan Sancı

Editör: Bilge Sancı

120 sayfa

Yazar: Kitap Tanıtımı

Kitap Tanıtımları Bölümümüzde yer almasını istediğiniz yayınlarınıza ilişkin basın bültenlerinizi, info@zamansizdergi.com adresinden bize ulaştırabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir