Haber Sanat

30. Haldun Taner Öykü Ödülü Sahibi Kâmil Erdem Oldu

2016 yılında yayınlanan ilk öykü kitabı Şu Yağmur Bir Yağsa ile okur ve eleştirmenlerin beğenisini kazanan Kâmil Erdem, ikinci kitabı Kırık Bir Segâh ile 2019 yılı Haldun Taner Öykü Ödülü’nün sahibi oldu.

Haldun Taner’in adını yaşatmak adına, 1987’den bu yana Milliyet tarafından verilen ödülün bu yılki jürisi Demet Taner, Doğan Hızlan, Metin Celal, Prof. Dr. Handan İnci, Nursel Duruel, Mehmet Zaman Saçlıoğlu ve Ömür İklim Demir’den oluşuyordu. Seçici Kurul, bu yıl 30.’su düzenlenen ödüle toplumsal bilinçle insanın bireysel dünyasının çatışmasını incelikle yansıtması, dile hâkimiyeti ve derin duyarlılığı nedeniyle Kâmil Erdem’i layık gördü.

30. Haldun Taner Öykü Ödülüdüzenlenecek törenle Kâmil Erdem’e verilecek.

Arka kapak:
İlk kitabı Şu Yağmur Bir Yağsa ile hem okurun hem de edebiyat çevrelerinin beğenisini kazanan Kâmil Erdem, Bir Kırık Segâh’ta da iz bırakan anların, gün yüzüne çıkmamış ruh hallerinin üstündeki perdeyi ustalıkla kaldırıyor. Nesneleri yalayan karanlığı, kalpten dudaklara bir türlü ulaşamayan sırları, hafızanın bastırılamayan seslerini betimlerken, sükûnetine gömülerek sıkıntılarını bir duvar misali ören insanları kendine has o derinlikli üslubuyla aktarırken belleklerde yer ediniyor.

Gündelik hayatın nobranlığına karşı nahif ama güçlü bir başkaldırıya kulak kabartıyoruz bir kez daha. Her şeye rağmen gülümsemeyi elden bırakmayan bir umutla…

Yazar: Haber Merkezi

Haberler Bölümümüzde yayımlanmasını istediğiniz yazılarınızı, info@zamansizdergi.com adresinden bize ulaştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir