Haber Sanat

Balığı Güldüren Masallar

Sözlü halk edebiyatının belki de en çok ihmal edilen türüdür masallar. Belki sınır tanımayan hayal gücümüzü çocukluğumuzla birlikte yitirdiğimizden belki de gündelik hayatın gerçeklerini müzikli bir mesel diliyle anlatan masalları hafife almayı yetişkinliğimizin bir gereği saydığımızdan, boyumuz uzadıkça masallarla aramızdaki mesafe açılır da açılır. Hâlbuki her dilin simya kazanı gibidir masallar. Kadim zamanlardan gelen söylenceler atılır önce bu kazana; sonra büyük büyük ninelerimizin saç örgülerinin arasında saklanan dağ çiçeği gölgeleri, balık gülüşleri, tenhadaki kikirdeyişler, testiler dolusu pekmezler, uzak yoldan gelen kervanların üzerinde uçan kuzgunların gölgeleri eklenir… Yolların, aşkların, sırların, unutulmuş bir masumiyet çağının keskin kokusu yükselir kazandan. Her halk, kendi dil kepçesini daldırıp kendi masalını içer bu kazandan…

Günümüz Kürt edebiyatının önemli yazarlarından Ronî War ve Ganî Türk 24. İzmir Kitap Fuarı çerçevesinde, 10 Nisan Çarşamba günü “Kürt Sözlü Edebiyatında Masal: Balığın Gülüşü” etkinliği ile edebiyatseverlerle buluşuyorlar. Kültürpark – Uluslararası İzmir Fuar Alanı’ndaki bir numaralı konferans salonunda, 18:45-19:30 saatlerinde gerçekleşecek olan söyleşiyi AVA Yayınları düzenliyor.

Kürt sözlü edebiyat geleneğinin önemli bir parçası olan masalların kökeni, nesilden nesile aktarımı ve günümüz Kürt edebiyatı üzerindeki etkileri üzerinde durulacağı bu söyleşide Ronî War ve Ganî Türk, katılımcıların gelecek sorularını da yanıtlayacaklar.

Etkinlik Bilgileri:

“Kürt Sözlü Edebiyatında Masal: Balığın Gülüşü

Yer: 24. İzmir Kitap Fuarı; Kültürpark – Uluslararası İzmir Fuar Alanı

Tarih: 10 Nisan 2019, Çarşamba

Saat: 18:45-19:30

Salon Numarası: Konferans Salonu I (Üst kat, iç alan)

Konuşmacılar: Ronî War, Ganî Türk

Yazar: Haber Merkezi

Haberler Bölümümüzde yayımlanmasını istediğiniz yazılarınızı, info@zamansizdergi.com adresinden bize ulaştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir