Haber Sanat

Kenan Kocatürk, Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu’nun Müjdesini Verdi

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, Türkiye Yayıncılar Birliği’nin TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. işbirliğiyle 6-14 Nisan 2019 tarihleri arasında düzenlediği İzmir 24. Kitap Fuarı’nın açılışında konuştu. Kocatürk, kitap üretiminde 2019’un ilk üç ayında, geçtiğimiz yılın ilk üç ayına göre yüzde 16,41’lik düşüş yaşandığını kaydetti. Okuma alışkanlığının önemine bir kez daha dikkat çeken Kocatürk bu doğrultuda; T.C. Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı tarafından yürütülen Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı kapsamında hibe alarak hayata geçirdikleri Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma (OKUYAY) Platformu’nun da müjdesini verdi.

Kültürpark – Uluslararası İzmir Fuar Alanı’nda düzenlenen İzmir 24. Kitap Fuarı’nın açılışında konuşan Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk; 2017 yılında 60.335 adet yeni başlık üretilirken bu sayının 2018 yılında yüzde 11,27 artarak 67.135’e çıktığı bilgisini aktardı. Kocatürk bu artışa rağmen, Türkiye’de hem kitap üretiminin artış hızında hem de kişi başına düşen kitap sayısında düşüş olduğunu hatırlattı.

Kenan Kocatürk araştırma-inceleme, edebiyat ve çocuk yayıncılığı alanlarının oluşturduğu kültür yayıncılığının, 2019’un ilk üç ayında 37.767.973 adet kitap üretimiyle toplam üretimin yüzde 53,07’sini oluşturduğunu, ancak 2018’in ilk üç ayına göre bu alanda yüzde 18.86’lık bir düşüş yaşandığını dile getirdi. İnanç kitaplarında ve akademik yayıncılıkta da düşüş olduğunu ifade eden Kocatürk kitap üretiminde toplamda, 2019 yılının ilk üç ayında geçtiğimiz 2018’in ilk üç ayına göre yüzde 16,41’lik düşüş gözlemlendiğini aktardı.

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kocatürk son olarak, okuma kültürünün önemine bir kez daha değinerek, bu alanda hayata geçirdikleri yeni çalışmanın müjdesini verdi. Türkiye Yayıncılar Birliği’nin, T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından sivil toplum sektörü çatısı altında yürütülmekte olan Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı kapsamında hibe desteği almaya hak kazanan 10 STK’den biri olduğunu aktaran Kocatürk, bu hibe ile Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu-OKUYAY projesini hayata geçirdiklerini paylaştı. Çalışmalarını Türk Kütüphanecileri Derneği (TKD), Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), Kadıköy Belediyesi ve Kingston Üniversitesi (Birleşik Krallık) ortaklığıyla gerçekleştirecek olan OKUYAY Platformu; okuma kültürünü desteklemeye çalışan STK’lere, aktivistlere ve gönüllülere destek vererek Türkiye ve Avrupa’daki iyi örnekleri Türkiye geneline yaymayı hedefliyor.

Yazar: Haber Merkezi

Haberler Bölümümüzde yayımlanmasını istediğiniz yazılarınızı, info@zamansizdergi.com adresinden bize ulaştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir