Haber Sanat

Bir Yayın Geleneği Canlanıyor…

Bağımsız bir yayınevi olan istos, İstanbul Rum topluluğunun parçası olan kurucularının kişisel inisiyatifiyle kuruldu. Rumların ve şehrin tarihi, kültürü ve hayatına dair çalışmalara bir katkıda bulunmayı amaçlayan yayınevi; on yıllarca kesintiye uğramış bir yayın geleneğini canlandırmak, nostaljiyi süregiden pratikle ikame etmek istiyor.

Tanıklıklar, Politika Historika, Elenika dizileriyle Türkçe, Yunanca-Türkçe ve Yunanca eserleri okuyucularla buluşturmayı hedefleyen istos; bir yandan “temel” nitelikte kitaplar ile artık tarihi vesika sayılabilecek metinleri Türkçe’ye kazandırırken, bir yandan da günümüzde üretilen Türkçe ve Yunanca edebi ve akademik çalışmaları okuyucuya sunuyor.

istos Rum topluluğunun sahip olduğu birikim ve parçası olduğu Türkiye toplumundan beslenerek yapacağı bu araştırmaları, Balkanlar ve Ortadoğu’daki azınlık fenomenine doğru genişletmek arzusunda. Bu anlamda kendi yayın çevresi kadar okur ve yazarlarının katkı ve desteklerini de yayın serüvenine katabilmeyi amaçlıyor.

istos etiketiyle yayımlanan ilk kitaplar şöyle:

Fahişe Çika, Thomas Korovinis 
Çev: Frango Karaoğlan

Çileci-Tanrının Kurtarıcıları, Nikos Kazancakis
Çev: Harun Ömer Tarhan

İstanbul Rumları- Bugün ve Yarın, Zoğrafyon Lisesi Mezunlar Derneği
Çevirenler: Anna Maria Aslanoğlu, Foti Benlisoy, Yorgo Benlisoy

İletişim için: Anna Maria Aslanoğlu: (0535) 217 52 10 Haris Rigas: (0506) 738 56 88   info@istospoli.com

Yazar: Haber Merkezi

Haberler Bölümümüzde yayımlanmasını istediğiniz yazılarınızı, info@zamansizdergi.com adresinden bize ulaştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir