Haber Sanat

“Chubbuck Metot’un Kamera Önü Oyunculuğunda İşleyişi” Atölyesi

Beykoz Kundura’da yer alan sanat ve oyunculuk akademisi Famelog Academy, Chubbuck Metot’un kamera önündeki işleyişine hakim olmak isteyenler için 3 günlük bir workshop çalışması düzenliyor. Oyuncu Barış Kışlak’ın, bir matematik sistemi üzerine kurulmuş olan oyunculuk tekniği Chubbuck Metot’a giriş eğitimini vereceği ve sahne çalışmalarını yapacağı workshop çalışmasında; öğrenciler daha sonra yönetmen Burcu Akbaş’ın yorum ve yönlendirmeleriyle bu tekniğin kamera önündeki işleyişini de deneyimleyecekler.

Famelog Academy tarafından düzenlenen Chubbuck Metotun Kamera Önü Oyunculuğunda İşleyişi başlıklı workshop; Los Angeles’ta Ivana Chubbuck Studio’da uzun süre eğitim almış oyuncu ve eğitmen Barış Kışlak ile Emmy ödüllü dizi “Kara Sevda”nın yönetmenlerinden Burcu Akbaş tarafından gerçekleştirilecek. Katılımın kontenjanla sınırlı olduğu workshop çalışmasına adaylar, academy@famelog.com adresine CV ve headshot göndererek ön başvuru yapabiliyorlar. Ön başvurunun ardından mülakata davet edilecek öğrenciler arasından seçim yapılarak kayıtları tamamlanacak. 18 Mayıs, 25 Mayıs ve 1 Haziran Cumartesi günleri olmak üzere üç gün, 13.00 – 17.00 saatleri arasında gerçekleşecek workshop çalışması 17 yaş ve üstü katılımcılara açık.

Üç günlük yoğunlaştırılmış çalışmada eğitmenler, öğrencilerin kendi kabuğundan çıkması için reflekslerine ve zaaflarına dokunacak, ezberlerini bozacak ve bir matematik sistemi üzerine kurulmuş olan Chubbuck Metot’un kamera önündeki işleyişine de, bir yönetmenin yorumuyla hakim olmalarını sağlayacak.

Öğrenciler bu çalışmada, kendi hayatlarının gerçeklerini kullandıkları Chubbuck Metot aracılığıyla; “Bir oyuncunun kamera önünde farkındalığı nasıl artar, duygusal potansiyeline tam anlamıyla nasıl ulaşır, kendisine verilen rolü nasıl gerçek kılar, sahnenin hiçbir anını boş bırakmadan nasıl anda kalır ve bu “anda olma” halinde nasıl izlenesi bir sahne ortaya koyar?” gibi önemli soruların cevaplarını bulacaklar. Katılımcılar, eğitimde bir yönetmenin de olması sayesinde ayrıca; set ortamında direktiflere, değişen şartlara ve gereksinimlere karşı esneklik, bir sahneyi başarıyla sergilemek icin kazanılması ya da bırakılması gereken alışkanlıklar gibi konularda da tecrübe sahibi olacaklar.

Chubbuck Metotun Kamera Önü Oyunculuğunda İşleyişi başlıklı workshop programı, geri bildirimlerle zenginleşen sahnelerin son kez yönetmen önünde sergilenmesi ve el kamerasıyla kayıt altına alınması ile sona erecek.  Kaydedilen görüntüler de çalışma sonrası katılımcılar ile paylaşılacak.

CHUBBUCK METOT HAKKINDA

Türkiye’de sadece Famelog Academy’de verilen Chubbuck Metot eğitimlerinin tamamının mentörlüğünü, ülkemizde bu tekniğin eğitimini vermeye yetkili tek isim olan, ödüllü cast direktörü Harika Uygur üstleniyor. Pek çok Hollywood oyuncusunun koçluğunu üstlenen Ivana Chubbuck’ın geliştirdiği Chubbuck Metot, insan davranışlarının kaynağına inerek gerçekçi ve kesin doğruluğu olan sonuçlar ortaya çıkarmayı hedefliyor. Bir matematik sistemi üzerine kurulmuş olan Chubbuck Metot, oyuncuyu derinlerde kendisiyle yüzleştiriyor ve oyuncuya sürekli kendisini geliştirebileceği bir alan sağlıyor. Stanislavski, Meisner, Adler, Hagen gibi birçok metodun geliştirilmiş ve oyuncuyu bütünüyle tamamlayacak şekle getirilmiş hali olan bu tekniği çok sayıda dünyaca ünlü yıldız da kullanıyor.

FAMELOG ACADEMY HAKKINDA

Usta yönetmen Ömer Faruk Sorak’ın ve ödüllü cast direktörü HarikaUygur’un mentörlük ettiği Famelog Academy, oyunculuktan yönetmenliğe, senaryo yazarlığından sanat yönetmenliğine birçok alanda uzun süreli eğitimler ve atölye çalışmaları düzenliyor. Öğrencilere benzersiz bir ortamda eğitim alma fırsatı sunan akademi, gerek Türkiye’de gerekse global düzeyde medya, eğlence ve sanat alanlarında standartları yükseltmeyi hedefliyor.

Adres:    Famelog Academy

                Beykoz Kundura – Yalıköy Mah.

                Süreyya İlmen Cad. No:1 Beykoz/İstanbul

Detaylı bilgi ve kayıt için: 0542 301 32 63

                academy@famelog.com

                instagram.com/famelogacademy

                twitter.com/famelogacademy

                facebook.com/famelogacademy

Yazar: Haber Merkezi

Haberler Bölümümüzde yayımlanmasını istediğiniz yazılarınızı, info@zamansizdergi.com adresinden bize ulaştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir