Kitap Tanıtımı

Odamda Yolculuk

Odamda Yolculuk, Xavier de Maistre’in insanlığa yüzyıllar önce armağan ettiği bir seyahat biçimidir; oda hapsiyle cezalandırılmış genç bir subayın, dört duvarın sınırlarını sonsuzluğa evrilttiği düşsel bir yolculuktur bu. İzlenecek güzergâh, mola verilecek duraklar, deneyimlenecek coğrafyalar bellidir; hatta her seyahatte olduğu gibi beklenmedik kazalar dahi gerçekleşecektir.

Zamanı ve mekânı önemsemeksizin bu mecburi istirahatini kapatana yönelik bir eleştiriye dönüştüren, ruh ve beden bütünlüğüne dair tartışmalar kadar dönemin politik atmosferini de satır aralarından yansıtan ve günümüze kadar ulaşan üç asırlık bir mücevher…

“Beni bir şehri dolaşmaktan men ettiler. Hepsi bu. Ama bütün bir evreni bana bıraktılar: Uçsuz bucaksızlık ve sonsuzluk emrime amadedir.”

XAVIER DE MAISTRE, (1763-1852) Savoie’da aristokrat bir ailede dünyaya geldi. Rus çarı I. Alexandr’ın ordusunda asker olarak görev yaptı. Aydınlanma ve Fransız Devrimi karşıtı düşünceleriyle tanınan ünlü monarşist Joseph de Maistre’in kardeşidir. 1794’te devrimci Fransız birliklerine karşı savaşırken yakalandı ve Odamda Yolculuk’u kırk iki gün oda hapsine mahkûm edildiği bu süreçte yazdı. Yazarın Le Lépreux de la Cité d’Aoste (1811), La Jeune Sibérienne (1820), Expédition Nocturne Autour de Ma Chambre (1825) ve Les Prisonniers du Caucase (1825) başlıklı eserleri de bulunmaktadır.

ODAMDA YOLCULUK 

Yazar Adı: Xavier de Maistre

Çevirmen Adı: Işık Ergüden

Orijinal Adı: Voyage autour de ma chambre

Türü: Roman

Genel Yayın Yönetmeni: İrfan Sancı

Yayına hazırlayan: Bilge Sancı

Kapak tasarım: Aslı Sezer

Sayfa tasarım: Seda Şahin

Sayfa Sayısı: 96

Satış Fiyatı: 16 TL (KDV’den muaf)Sel Yayıncılık

Yazar: Kitap Tanıtımı

Kitap Tanıtımları Bölümümüzde yer almasını istediğiniz yayınlarınıza ilişkin basın bültenlerinizi, info@zamansizdergi.com adresinden bize ulaştırabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir