Kitap Tanıtımı

Talihsiz Bir Kadın

Richard Brautigan’ın, intiharının ardından yayınlanan son kitabı Talihsiz Bir Kadın, ölümler, seyahatler, yeni ya da tanıdık insanlar, yangınlar ve fırtınalarla sarmalanan dünyasının nihai ürünüdür. Ölümü savuşturmanın, ondan kaçmanın ya da onunla yüzleşmenin yollarını arayan birinin anlatısı değil, yalnızlığın karşısına yola çıkmayı, yokluğun karşısına yaşama dair küçük detayları koyma hikâyesidir.

Amerika’yı baştan başa kat ederken ölüm fikrini daima bavulunda taşıyan bir yolcunun, loş otel odaları, kirli yataklar, arabalar ve yollar boyunca zihnine doluşan fikirlerle örülü tekinsiz bir Beat evreni.

diye adlandırılan kolunun parçası olan Brautigan, bu akımın son temsilcilerinden sayılır. Otobiyografik arka planlara sahip eserleri ironi, kara mizah ve Amerikan altkültüründen unsurlar taşır. 1955’te bir karakolunun camına tuğla attığı için gözaltına alınır. Davranışlarından şüphelenen polisler tarafından gönderildiği Oregon Eyalet Hastanesi’nde paranoyak-şizofren teşhisi konması ve elektroşok tedavisi uygulanması yaşamının dönüm noktalarından biridir. 1957’de yayınlanan ilk şiir kitabı Return of the Rivers’ı üç şiir kitabı daha izler. 1964’te ilk romanı olan A Confederate General of Big Sur yayınlanır. Amerika’da Alabalık Avı (1967) ve Karpuz Şekerinde (1968) kitaplarıyla Japonya ve ABD’de tanınırlık kazanan Brautigan, 1972’de Montana’ya taşınır. 1982’de yayınladığı son romanı Yani Rüzgâr Her Şeyi Alıp Götürmeyecek’in (çev. Bülent Doğan, 2018) ardından 1984’te intihar ederek yaşamına son verir.

Brautigan’ın intiharından bir yıl önce tamamlanan fakat basılmayan Talihsiz Bir Kadın (çev. Sanem Erdem, 2019) yazarın kızı Ianthe Brautigan’ın kararıyla, ilk olarak 1994 yılında Fransa’da daha sonra 2000 yılında ABD’de yayınlanmıştır.

TALİHSİZ BİR KADIN

Yazar Adı: Richard Brautigan

Çevirmen Adı: Sanem Erdem

Orijinal Adı: An Unfortunate Woman

Türü: Roman

Genel Yayın Yönetmeni: İrfan Sancı

Editör: Yunus Çetin

Yayına hazırlayan: Sanem Işıl Aytuğ

Kapak görseli ve tasarım: Aslı Sezer, “ne yapıyorsun, ne yapardın”, karışık teknik, 2016

Sayfa tasarım: Seda Şahin

Sayfa Sayısı: 104

Satış Fiyatı: 18 TL (KDV’den muaf)

Sel Yayıncılık

Yazar: Kitap Tanıtımı

Kitap Tanıtımları Bölümümüzde yer almasını istediğiniz yayınlarınıza ilişkin basın bültenlerinizi, info@zamansizdergi.com adresinden bize ulaştırabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir