Deneme

Chomsky, kırmızılar içindeki şuh kadın ve açıkta kalmış Dîno kıçı…

Bu yazıyı 2,14 dakikada okuyup 6,32 dakikada anlamaya çalışıp 4 saniye içinde unutabilirsiniz. (Not: verilen rakamlar iyi bir Dino okuyucusu esas alınarak hesaplanmıştır. Hesaplama yapılırken pi sayısı yaklaşık eşittir 3 kabul edilmiştir.) -Ne yani “notlar” illa yazının sonunda mı verilir?-

Wikileaks Belgeleri’nde ismi geçmedi diye hayıflanan sevgili çağa etki edememiş hemşerilerim! Pek kıymetli Wikipedia’ya kendi adını madde olarak ekleyen “madem öyle işte böyle”ci kekelerim ve pek değerli “ISO 9001 kalite arayıcı” ülkem entelektüelitesi!

Üst düzey askeri yetkiler için yemyeşil bir tepeye kurulmuş dinlenme tesislerine dikilmiş bayrak direğinin en tepesine ABD Bayrağı ve 3-4 metre aşağısına da Madagaskar Bayrağı çekilmiş. Tam o sırada kırmızılar içinde şuh bir kadın bana bilgiler veriyor “ABD’nin Madagaskar’ı nasıl Salatalık Cumhuriyetine çevirdiğinin en büyük kanıtı bu dinlenme tesisleridir. Baksanıza, Madagaskar’da ABD Bayrağı daha yükseğe çekilmiş (Muz Cumhuriyeti demesi gerektiğini biliyorum “gözden kaçmaz”cı okur!). Bu, ABD’nin maddi sömürüsünün işaretidir. Bu tesislere gelen yetkililer yanlarında bir kadın da getirebilirler; bunun için ödeyecekleri ücret 60 Dolardır. Eğer iki kadın ile gelirse yüzde 30’luk bir fark ödemek zorundadır. Gördüğünüz gibi Dîno Bey, maddi sömürünün yanında bir cinsiyet ve kültür sömürüsü de söz konusudur.”

Uyanıp gülmeye başlıyorum. “ L.n olum! Neren açıkta kaldı senin? Neyin etkisinde kaldın? Chomksy mi okuyordun? Hayır! Chomsky okuduysan şuh kadının orada ne işi var? (Hoş, rüyalarımın konusu ne olursa olsun o şuh kadın hep oradadır; rüyalarımın patenti gibi bir şey. O kadın yoksa o rüya benim değildir, başkası görmüştür hesabı). 

Sevgili “L.n olum bana ne senin rüyandan”cı ilk kez bir Dîno yazısı ile müşerref olan okurlar! Pek değerli “Abi, rüya tam senlik. Başka türlüsü yakışmazdı zaten”ci halden anlar sıkı Dîno okuyucuları! Ve pek kıymetli “ L.n Dîno hala alışamadım yazılarına. Bu ne biçim kopukluk yahu”cu alnının ortası kırmızı benli Hindistanlı dostlarım! 

Gün olup da güneşin ışıkları dünyanın bana ait olan kısmını aydınlatınca (Destan girişi gibi oldu beahh), cami imamına gidip rüyanın neye delalet ettiğini sordum. “Bak evladım! Sen rüyanın en can alıcı kısmı olan Şuh Kadın hakkında çok az bilgi verdin. Benim bu rüyayı tefsir etmem mümkün değil” demişliği karşısında imamın rüyamla değil rüyamdaki Şuh Kadınla ilgilendiğini fark ettim. Madem ulviyette bir açıklaması yok, ben de nefsaniyete danışayım hesabı Naif Bey’e gittim (Psikoloğum olmakla beraber sıkı bir hayranım olması nedeniyle terapi ücreti ödemiyorum). Rüyamı anlatırken “Şuh Kadın” bölümünü, Liceli olmasına rağmen Urfalı tribiyle dinleyen Naif Bey “Bak Dînocuğum, rüyada gördüklerimizin hepsi birer semboldür. Misal, ‘askerler’ iktidar; ‘bayrak’ bağımsızlık; ‘kadın’ cinsellik; ‘tepe’ doruk, zirve demektir.” minvalinde bir açıklama yaptı. “’İktidar erkektir. Eğer bu iktidar siyasal ise tebaası sınıflar ya da halklardır, yok eğer cinsel ise tebaası kadındır’ın dışında bu kelimeleri kullanarak kurabileceğin anlamlı bir cümlen var mı? Yok mu? Zaten bu cümle de bana ait be!” demişliğime, Urfalı görünümlü bir Liceliden beklemeyecek bir cevap ile karşılaştım. Tarihin tekerrürden ibaret olması basit gerçekliği kadar basit ama etkileyici bir başka basit gerçeklikle cevap verdi Naif Bey: “İyi da Dînocuğum, beynin, rüyanın senin olması itibarıyla senin sözlerini imgeleyip tekrarlamış zaten…”

Sevgili “her haliyle Dînocuyuz”cu okuyucularıma, pek kıymetli “okumak ne, rüyalarını bile bilirim”ci el enseye parmak gö.e derecesinde samimi kekelerime ve “bu bir oldu, ikinci kez okursam tavşanlar kovalasın beni”ci tövbe billah bir şey anlamamış hemşerilerime armağanımdır. Sizleri selamlıyorum!

Not: Tamamen tesadüfî bir şekilde İsmi Naif olan Urfalı görünümlü Liceli bir psikolog olan arkadaşım Naif’in yazıda geçen Naif’in kendisi olduğunu iddia etmesine karşılık, “Ma xeleqt Naif bela intek – Sanki Allah senden başka Naif yaratmamış-“ deyip, yazıda geçen Naif’in kendisi olmadığını beyan ederim…

Yazar: Erdal Alper

Site editöryası kendimi tanıtacak bir özgeçmiş istemişti. İnsan en çok kendisine yabancı olan canlıdır hesabı soruya cevap vermek için kopya çektim. “dünya küresinin, Türkiye qariyesi Mardin sakinlerinden; ismi önemsiz, Cismi değersiz, çaresiz ve kimsesiz bir Abd-î acz.* *1960 lı yıllarda Elazığ tımarhanesinde vefat eden bir“ delinin” son arzuhalinden kopya edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir