Röportaj

Susam Sokağı Perisi Ayfer Artaç İle Röportaj

1980’li yılların sonlarına doğru TRT de Amerikan CTW- TV ile uluslararası ortak bir yapım olan SUSAM SOKAĞI (Sesame Street) adlı bir çocuk programı yayınlanmaya başladı. Bu program o dönemki çocukların hayal dünyalarının gelişmesinde büyük etki yaratmıştı. SUSAM SOKAĞI’NIN ülkemizdeki metin yazarlarından olan ve çocukların hayallerine ilham veren Peri’lerden biriydi Ayfer Artaç. Bu programdan sonra çocuklara yönelik ilk haber olan İstim Bülten, Expres Bülten programlarının yapımcılığını ve metin yazarlığını yaptığı gibi uzun yıllar birçok kanalda belgesel, dizi ve TV programlarının kamera arkasındaydı. Onu bu kez çocuklar için hazırlanan bir sanat serisinde yazar olarak görünce hemen çaldık kapısını!

Mehmet Emin DUYAN

SORU:- Çocuklar için projeler senin için hep özel bir yere sahip oldu. Bunu okuyucular da bilsin istiyorum. Ne istiyorsun bu ülkenin çocuklarından?

CEVAP: Yetişkin dünyasında çocuktan bir şey istemek için çocuğa önce ne sunulduğuna bakmak gerekir. Ben kendi adıma demokrasiye, sanata, bilime inanan ve bununla uğraşan çocuklar görmek istiyorum. Bunu istemek için de kendime düşeni yapmaya çalışıyorum. Evrensel sanatı oluşturan isimlerle ve eserleriyle çocukları buluşturmak için uğraşıyorum. Sonra onlardan ‘bu yolda neler yaptınız, sizi durduran mı var’ diye yanıt isteyeceğim. (gülüşmeler)  

SORU: Peki kim bu Perus ve Lorza?

CEVAP: Bunlar iki arkadaş. İlham Perileri Ülkesinde yaşayan 2 ilham perisi. Cinsiyetleri ve yaşları yok.  Sanatçıların üretim süreçlerine bir de ilham veren periler açısından bakmak istedim.

Soru: İlham Perilerin Mozart ve Van Gogh gibi sanat ile uğraşan insanlara İlham veriyor,  bu çok güzel ama ülkemizde yaşayan sanatçılara da ilham verecekler mi?

CEVAP: İlham Perileri uzun bir seri olarak planlandı. Epsilon/Uçan Fil yayınevi projeyi genişletmeyi hedefliyor.  Ülkemizde de evrensel sanata yön veren sanatçılarımıza tabi ki yer verilecek. Bu daha başlangıç!

SORU: Bu iki kitabın diğer çocuk kitaplarından farklı bir özelliği var; kitapların kapağında yazdığı gibi bu kitaplarda müzik saklı. Müzik bu kitapların neresinde saklı?

CEVAP: Burada teknolojinin nimetlerinden faydalandık açıkçası. Mozart’ı anlatan bir kitapta onun müziklerini dinletmenin kısa ve pratik bir yolu olmalı diye düşündük. QR kod uygulaması ile kitaptan kopmadan Mozart müziklerini dinleyebiliyorsunuz. Müziklere Türkçe sözler yazıldı ve hikâyenin kurgusuna dâhil edildi. Van Gogh kitabında ise ressamın tabloları için özel olarak müzikler bestelendi. Çocuklar o resimleri müzik eşliğinde izleyebilsinler diye.   

SORU: Neden böyle farklı bir şey denediniz?

CEVAP: Çoklu sanat disiplinine inandığım için. Çocukları sanata ‘maruz’ bırakabilmek için. Günümüz çocukları için çok fazla uyaran var. Ben de teknolojinin avantajlarını kullanarak uyaranları arttırdım ve sanata maruz bırakmak istedim sanırım (Gülüşmeler)  

SORU: Müziklerine değinmişken Sevgili Meriç Artaç’tan bahsetmemek olmaz değil mi? Çarpıcı bir özgeçmişi var. Önce İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Piyano bölümünü bitiyor ardından Hollanda’da Codarts Rotterdam Konservatuarından mezun oluyor.  2018 yılından beri Amsterdam Konservatuarında dersler verirken Rotterdam Konservatuarında Kompozisyon Bölümü’nün koordinatörlüğünü ve temsilciliğini yapıyor. Bunları yaparken de Tiyatro ve opera projeleri için de besteler yapıyor. Bu kadar yoğunluğun içinde onu bu proje için nasıl ikna ettin.

CEVAP: Meriç uluslararası bir sanatçı. Yurt dışındaki tanınırlığı ülkemizden daha çok. Onu annelik hakları üzerinden ikna etmek mümkün değildi. (gülüşmeler) Gerçekten inanmadığı bir projede yer almayacağını biliyordum. Projeye inandı. Özeti bu aslında.

SORU: Bu iki kitabın içini süsleyen resimlerden ve çizen sevgili Tuğçe Karaburçak hakkında söylemek isteyeceğin şeyler vardır mutlaka

CEVAP: Onunla yayınevimiz vasıtasıyla tanıştım ve şimdi de peşini bırakmıyorum. Gerçekten çok etkileyici bir çizer ve naif bir sanatçı. Zaten kalpler aynı ritimle atmasa ortak bir üretim yapmak çok zor. Kan uyumu oldu diye düşünüyorum.

SORU: Aslında belgesel, dizi ve TV programları metin yazarlığı konusunda bu ülkenin önde gelen İnsanlarından birisi.  Bu konuda yetiştirdiğin Televizyonlarda/  Tiyatrolarda çok başarılı işler yapan birçok kişi var. Gençlere her zaman el uzatan bir İlham Perisi olarak yazarlığa gönül verenlere İlham perisini yakalamanın yolları hakkında verebileceğin ipuçları var mı?

Cevap: Çok renkli bir ülkede zor koşullarda yaşıyoruz. Kültürel olarak motive edilerek yetiştirilmediğimiz için motive etmeyi de bilmiyoruz. Asıl perimiz hep öz gücümüz ve öz inancımız olmak zorunda.  Başka periler gelirse de kanatlarımızın üstünde yeri var. (gülüşmeler)

Sevgili Ayfer Artaç, bu iki kitabı yazdığın çocuklar ve İlham perisi olduğun yüzlere; genç yazarlar adına sonsuz şükranlarımı sunuyorum, iyi ki varsın.

Yazar: Mehmet Emin Duyan

Yaptıklarını veya yazdıklarını değil, yazacaklarını ve yapacaklarını anlatmayı seven yaşlı bir adam.

This Post Has One Comment

  1. Zenan Cevapla

    İki güzel insanın sohbeti o sohbette bulunmak isterdim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir